  3. 12V-LED 5mm warm white 10000mcd WESWW10-CS
model51000121
manufacturerWINGER
12V-LED 5mm warm white 10000mcd WESWW10-CS
WINGER
Delivery Fri 15. May - Mon 18. May 2026  **
Scaled Prices
Become a business customer now and profit!
Register now for our corporate customer program and benefit from many advantages!
You can shop right here in the shop and use all online benefits.
In detail this means for you:
  • Fast automatic order processing
  • High discount
  • competitive resale prices
  • Orders from 1 piece possible
  • All available payment methods possible incl. Purchase on account (credit rating required)
  • preferred delivery and fast shipping
To the registration form
Contact information according to Art. 19 EU GPSR
Postal address
Winger Electronics GmbH & Co. KG
Albrechtstraße 111
06844 Dessau-Roßlau
Deutschland
Electronic address
E-Mail: info@led1.de
Product description
These LEDs with wide-spread 5mm housing offer an enormously high brightness. A very small resistor is integrated in the head of the LED. It is to be used directly on 12V. On light-technical features it has no influence.
Specifications
Package:
5mm waterclear
Emitting color:
warm white
Color temperature:
3200K
Max. luminous intensity:
10000mcd
Viewing angle:
30°
Forward voltage:
10...23V DC
Forward current:
10mA @ 12V
Max. Power dissipation:
0.12W
5,0 based on 2 ratings
(2)
4 Stars (0)
3 Stars (0)
2 Stars (0)
1 Star (0)
Top Produkt, einfach zu verbauen, auf auf kleinstem Raum, und das mit einem attraktiven Preis!
Sehr schöne und einfach zu verbauende LED. Durch den eingebauten Vorwiderstand ist der direkte Betrieb an 12V problemlos möglich.